Dejiny Prešova na pokračovanie

18.12.2013 Prešov

Prešov, 18.12.2013 – Po minuloročnom podpise Zmluvy o spolupráci a spoločnom postupe pri vypracovaní I. dielu monografie Dejiny Prešova medzi Mestom Prešov a Prešovskou univerzitou v Prešove, sa tak dnes symbolicky, v historických priestoroch Caraffovej väznice podpisom „spečatila“ spolupráca na jej pokračovaní. Druhý diel monografie, ktorý je jedným z troch samostatných dielov o dejinách mesta Prešov, je po prvom zväzku odbornou publikáciou určenou nielen pre milovníkov histórie, ale aj nasledujúce generácie.
Dnešným podpisom zmluvy sa Mesto Prešov a Prešovská univerzita v Prešove (PU) dohodli na vzájomnej spolupráci pri vytvorení II. dielu monografie Dejiny Prešova, ktorú tak, ako v prípade prvého dielu, podpísali primátor Pavel Hagyari a rektor PU René Matlovič. „Podnetom vzniku myšlienky spoločného projektu bola skutočnosť, že doteraz nevznikla nová komplexná vedecká monografia o dejinách mesta Prešov a viac ako štyridsať rokov stará monografia odráža dobový stav poznania histórie mesta,“ uviedol rektor. Primátor ocenil vzájomnú spoluprácu mesta a univerzity, ktorá je v posledných rokoch mimoriadne aktívna a prínosná, čo dokazujú úspešné spoločné projekty. „História je vždy poučením a tiež výzvou a ja sa teším, že aj tento okamih je jej súčasťou,“ povedal P. Hagyari.
Potreba nového spracovania dejín nášho mesta, ktorá by bola podložená rozsiahlejším výskumom, obohatená o novoveké a najnovšie dejiny mesta, o urbanistický vývin a bez vplyvu vtedajšej ideológie, sa tak v lani dostala do reálnych kontúr v podobe monografie rozdelenej do troch samostatných dielov. Prvé dva diely, dotované rozsahom po cca 1000 rukopisných strán, obsahujú podľa slov zostavovateľa monografie Petra Kónyu, prorektora PU, dejiny mesta Prešov od prvých archeologických nálezov po súčasnosť. Obsahom tretieho dielu budú dejiny miestnych častí: Solivaru, Nižnej Šebastovej a Šalgovíka od stredoveku do ich pričlenenia k Prešovu na začiatku sedemdesiatych rokov.
Po prvej časti s názvom Dejiny Prešova od praveku do polovice 19. storočia v rozsahu 900 rukopisných strán sa dnešným dňom symbolicky začína pracovať na pokračovaní druhého dielu s názvom Prešov od polovice 19. storočia. „Jeho obsahom bude vývoj Prešova od revolúcie (1848/49) do konca storočia, Prešov na prahu 20. storočia zachytávajúce obdobie rokov 1900 – 1918, Prešov v období prvej Československej a prvej Slovenskej republiky, mesto po oslobodení a obnovení demokratických pomerov až po obdobie od komunistického prevratu do konca päťdesiatych rokov a následne, od šesťdesiatych rokov do konca komunistickej diktatúry,“ vysvetlil P. Kónya. Druhý diel monografie bude podľa jeho slov tvoriť aj kapitola zachytávajúca vývin školstva, kultúry, literatúry, výtvarného umenia, hudby, športu a žurnalistiky v rokoch 1948 – 1989 a kapitola s názvom Prešov na prelome storočí, mesto v rokoch 1990 – 2011.
Autorský kolektív je zložený z odborníkov - profesionálov, historikov, archeológov, geografov, prírodovedcov, historikov umenia, literatúry, školstva a divadla, ktorí sa dlhodobo venujú problematike dejín Prešova a sú zárukou čo najlepšieho a včasného spracovania príslušných častí monografie. Všetci sú autormi monografických alebo iných vedeckých prác, týkajúcich sa rôznych aspektov výskumu dejín Prešova.
Celkový rozpočet vyčlenený na všetky 3 diely vedeckej monografie je stanovený vo výške 140 682 eur, na ktorom sa podieľajú mesto a PU, celkový rozpočet na II. diel predstavuje cca 50 000 eur. Dnešným podpisom tak mesto a univerzita napĺňajú spoločný
postup vzájomnej participácie na vytvorení tohto jedinečného diela.
(vkg)
 

Vyberte región